top of page
  • Zdjęcie autoraTomasz Janik

Dlaczego korepetycje to najlepszy sposób na dobry wynik na egzaminach?

Niezależnie od etapu edukacji, każdego ucznia czeka obowiązkowy egzamin - w szkole podstawowej będzie to egzamin ósmoklasisty, natomiast na koniec liceum lub technikum matura. Egzaminy kończące szkołę obejmują różne przedmioty, takie jak matematyka, język polski, język obcy, a także przedmioty przyrodnicze. Niejednokrotnie budzi to lęk, ze względu na to że forma egzaminu jest swego rodzaju wyzwaniem pod kątem ilości materiału, jak również czasu jaki należy poświęcić na rozwiązanie arkusza. Bardzo często podczas nauki w szkole, nauczyciel nie jest w stanie wychwycić specyficznych trudności w nauce, które znacząco obniżają motywację jak i perspektywę dobrego zdania egzaminu wśród niektórych uczniów. Zbyt mała ilość czasu na lekcjach, brak godzin przewidzianych na rozwiązywanie arkuszy w tempie, które pozwalałoby każdemu uczniowi na zrozumienie algorytmów, zwłaszcza obecnych na egzaminie z matematyki, nie pozwala na osiągnięcie pożądanych wyników.


Jak w takim razie najlepiej zadbać o uczniów, których w danym roku szkolnym czeka egzamin? Najlepszym rozwiązaniem, które pozwala na to, aby zrozumieć sposób rozwiązywania arkuszy, a także zredukować stres związany z zakończeniem szkoły i wyzwaniem, jakim jest dobre zdanie egzaminu, są korepetycje. Na zajęciach indywidualnych, lub w małych grupach, uczeń jest w stanie opanować każdy materiał. Korepetytor pełni rolę mentora, który udziela wskazówek, a także dostosowuje materiał indywidualnie do każdego ucznia. Niezależnie od przedmiotu wsparcie na zajęciach indywidualnych pozwala oswoić się z arkuszami, a także stopniowo polepszać swoje wyniki.

Nie można również zapomnieć o uczniach, którzy wykazują specyficzne trudności w nauce takie jak dysleksja, dysortografia, dysgrafia czy dyskalkulia. Takie osoby, które na co dzień mierzą się z tymi trudnościami, bardzo często czują się gorsze na tle swojej rówieśników, wolniej przyswajają materiał, a także nie są w stanie uzyskać odpowiedniej pomocy od nauczyciela, który ma pod opieką bardzo liczną grupę uczniów. Dobrze dopasowane korepetytor pozwala osobom ze specyficznymi trudnościami w nauce uzyskać wyniki porównywalne z ich rówieśnikami, zredukować stres, a także zachęcić do samodzielnego rozwoju niezależnie od przedmiotu.


Jakie są inne zalety korepetycji? Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że podczas korepetycji uczeń rozwiązuje wyłącznie zagadnienia, które są mu potrzebne do zaliczenia egzaminu. Nie ma również problemu z zadawaniem pytań, ponieważ korepetytor jest skupiony w stu procentach na osobie, z którą prowadzi zajęcia. Dodatkowo, baza materiałów dostępna w szkołach udzielających korepetycji, jest znacznie większa niż materiały udostępniane przez nauczycieli w trakcie roku szkolnego. Różnicowanie poziomu zagadnień – od najłatwiejszych do najtrudniejszych - pozwala stopniowo rozwijać umiejętności w zakresie danego działu, a także utrwalać materiał, bez zostawiania powtórek na ostatnią chwilę. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w nauce matematyki, o której uczniowie bardzo często wspominają jako o najtrudniejszym przedmiocie wśród wszystkich, które muszą zaliczyć na egzaminach. Nie można również zapomnieć że dzięki indywidualnemu tokowi nauczania, zajęcia indywidualne są odpowiednie zarówno dla osób które potrzebują wyłącznie zdać egzamin, jak i takich którzy dążą do jak najwyższych wyników.0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page