top of page
  • Zdjęcie autoraTomasz Janik

Jak powinny wyglądać korepetycje?

Korepetycje są specyficznym rodzajem zajęć, podczas których uczniowie mogą w sposób indywidualny realizować materiał, z którym mają trudności lub w którym chcą uzyskać wyniki pozwalające na ponadprzeciętne osiągnięcia takie jak zwycięstwo w olimpiadzie. Nie ma więc przeciwwskazań, aby osoba, która charakteryzuje się dobrym zrozumieniem materiału na lekcjach w szkole uczęszczała na korepetycje. Mitem jest również przekonanie, że są to zajęcia skierowane wyłącznie do osób, które nie są w stanie samodzielnie zrealizować materiału i zdać do następnej klasy. Jak więc wyglądają typowe korepetycje?


Na zajęciach uczeń ma przestrzeń na swobodne zadawanie pytań odnośnie materiału, który zrealizował na poprzednich zajęciach lub z którym ma aktualnie trudność w szkole. Wstępna rozmowa między uczniem korepetytorem pozwala na zweryfikowanie przygotowanego wcześniej materiału, a także dostosowanie tempa lekcji do wymagań stawianych przez ucznia. Nie można również zapomnieć o tym, że każdy korepetytor indywidualnie przygotowuje materiały pod kątem każdej osoby, z którą pracuje. Po ustaleniu, jaka będzie tematyka danych zajęć, omawiana jest praca domowa lub krótkie zadanie zadane na poprzednich zajęciach. Jest to szczególnie ważne, ponieważ pozwala zweryfikować, czy sposób tłumaczenia pozwolił uczniowi na zrozumienie materiału i samodzielne rozwiązanie pewnej jego części. Następnie korepetytor tłumaczy nowe zagadnienia, poprzez pokazanie w jaki sposób rozwiązuje się zadania, a następnie wraz z uczniem wspólnie rozwiązuje przykłady. Dopiero po tym etapie uczeń samodzielnie próbuje rozwiązać zadanie, mogąc w każdej chwili liczyć na wsparcie swojego korepetytora. Liczne arkusze, karty pracy, zadania z podręczników i zbiorów zadań, dodatkowe lektury, mapy myśli, notatki przygotowywane przez korepetytora, kserokopie z repetytorium, to tylko niektóre z narzędzi którymi posługuje się korepetytor na zajęciach. To właśnie dzięki nim uczeń może poznać różnorodne podejście do danego zagadnienia, a także samodzielnie utrwalać materiał, ponieważ otrzymuje materiały po każdych zajęciach do domu.


Atmosfera panująca na zajęciach pozwala na swobodny dialog między osobami które w nich uczestniczą. Korepetycje nie mają na celu zestresować ucznia, czy zmusić go do tego aby jak najszybciej rozwiązywał zadania, są przestrzenią do stopniowego rozwoju w obszarze przedmiotu, na który uczęszcza uczeń. Jakie zajęcia cieszą się więc największą popularnością? Największe zainteresowanie można zaobserwować wśród przedmiotów ścisłych takich jak matematyka, chemia czy fizyka. To właśnie na tych zajęciach, szczególnie dobrze sprawdza się model ze stopniowym wprowadzaniem nowych zagadnień, utrwalaniem ich wspólnie z uczniem oraz zadawaniem małej części materiału do samodzielnej pracy w domu.


Czy forma korepetycji ma znaczenie? Mimo ustania czasów pandemii, nadal szczególnym zainteresowaniem cieszy się forma zdalna korepetycji. Nie jest ona gorsza, od zajęć prowadzonych twarzą w twarz. Materiały są przygotowywane w wersji elektronicznej, a zajęcia prowadzone w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem najnowszych technik nauczania na odległość. Ich niewątpliwym plusem jest również fakt, że mogą być prowadzone z dowolnego miejsca Polski i świata, co znacząco oszczędza czas, który byłby poświęcony na dojazdy.

0 komentarzy

Comments


bottom of page